Wyścig o energię atomową

Wyścig o energię atomową

ENERGIA ATOMOWA

Reaktory jądrowe w Polsce od 2029r.?

Amerykańska firma NuScale Power oraz zakłady produkcji miedzi spółki KGHM podpisały zobowiązanie do rozwoju technologii SMR. Spółka KGHM decyduje się na inwestowanie w reaktory nuklearne ze względu na wzrost cen energii.

NuScale Power to amerykański lider wśród producentów reaktorów w technologii SMR i PBE Molecule. Technologia małych reaktorów nuklearnych prowadzi do produkcji czystej odnawialnej energii. Amerykańska firma wesprze KGHM we wdrażaniu technologii SMR, która zastąpi używane do tej poru źródła energii oparte na węglu, zasilające zakłady produkcyjne spółki miedziowej.

Współpraca ma polegać na opracowaniu i wybudowaniu do 2030 r. od 4 do 12 reaktorów nuklearnych SMR o mocy zainstalowanej około 1 GW.

Prezes Zarządu KGHM informuje, że pierwsza z elektrowni nuklearnych zacznie pracować już w 2029 r.

Technologia SMR

Budując małe reaktory jądrowe skraca się czas oraz koszt realizacji inwestycji. Nowa technologia SMR pozwala również na zrównoważenie kosztów budowy zbliżając się do 2 tys. USD za kilowat, czyli porównywalnie do inwestycji w elektrownię gazową.

Inni inwestorzy

Technologia SMR ma zostać wprowadzona do Polski także przez GE Hitachi, który, podobnie jak KGHM, do 2030 r. chce wprowadzić do naszego kraju reaktory nuklearne. Obecnie GE Hitachi pozyskuje licencje dla swoich technologii w USA oraz w Kanadzie. Czas realizacji inwestycji dla Small Modular Reactor w technologii firmy GE Hitachi to od 37 do 48 miesięcy.

 

Źródło:

https://spidersweb.pl/bizblog/bruksela-kable-standardy-usb-c/

https://businessinsider.com.pl/firmy/maly-atom-ruszy-w-polsce-jay-wileman-prezes-ge-hitachi-nuclear-energy-ujawnia/9pw6zk6?fbclid=IwAR27ex6ycfezxl6EH5KYH4hj3qhVCtwDSMniYDs9upxIFMWYJiQfAtQ24AI

 

« Powrót