Zmiana ilości farbyk wiatrowych

Zamknięcie trzech fabryk największego producenta elektrowni wiatrowych

Największy producent elektrowni wiatrowych Vestas zapowiedział zamknięcie trzech fabryk produkujących komponenty do elektrowni lądowych oraz morskich. Duńska firma optymalizuje oraz integruje produkcję, co wiąże się z zamknięciem zakładów w Lauchhammer w Niemczech, Esbjerg w Danii oraz Vivero w Hiszpanii.

Władze firmy Vestas zapewniają, że dokonają wszelkich starań, aby pracownicy zamykanych lokalizacji, czyli ok. 640 osób, mogli zostać przeniesieni do innych zakładów na terenie danego kraju.

 

AgroEnergia dotacje do biogazowni

Dlaczego fabryki zamykają się w Europie?

Firma Vestas po zamknięciu wskazanych przedsiębiorstw będzie posiadała jeszcze 12 innych lokalizacji w Europie. Zapowiadane zamknięcie zakładów związane jest z transformacją energetyczną. Zamykane fabryki produkowały generatory do turbin o mocy 2 MW; obecnie na rynku energetyki wiatrowej pojawiają się turbiny o nawet 3 krotnie większej mocy. Mimo zamykania fabryk i zwolnień, na starym kontynencie firma Vestas powiększa globalną liczbę pracowników z ok. 25,5 tys. w połowie 2020 r. do 29 tys. w roku 2021.

Vestas w liczbach

Firma Vestas jest największym dostawcą turbin na polskim rynku wiatrowym. Vestas dostarczyła turbiny o mocy 140 GW do inwestycji w 85 krajach. Dodatkowo zakład serwisuje turbiny o mocy 120 GW.

 

Źródło:

https://www.gramwzielone.pl/energia-wiatrowa/106370/najwiekszy-producent-elektrowni-wiatrowych-zamyka-trzy-fabryki?fbclid=IwAR2jMXQXBhktCNi6lESukE8AQ66tTUdVf_Aq8n73p5VhvzkEVZHt7VeK3e8

« Powrót